Békésy György, a hallás tudományának Nobel-díjas úttörője

Békésy György, a hallás tudományának Nobel-díjas úttörője

Békésy György magyar származású tudós a hallás élettani mechanizmusainak kutatásáért 1961-ben kapott orvostudományi Nobel-díjat. A rangos elismerést elnyert kiválóságainkat sorozatban mutatjuk be.

A hallás élettani mechanizmusainak kutatásáért egy magyar származású tudós, Békésy György (1899–1972) nyerte el 1961-ben az orvostudományi Nobel-díjat.

Munkássága alapvetően változtatta meg az emberi fül működéséről alkotott tudományos képet, s jelentős hatással volt az audiológia, a neurofiziológia és az orvosi akusztika fejlődésére.

Életútja és tanulmányai

Békésy György 1899. június 3-án született Budapesten. Apja diplomata volt, ezért Békésy gyermekkora több országban telt.

Tanulmányait előbb a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen kezdte, majd a svájci Berni Egyetemen tanult, végül a németországi Müncheni Műszaki Egyetemen szerzett diplomát fizikai és kémiai területen.

Tudományos pályafutása

Békésy György karrierje a Magyar Királyi Postánál indult: a távközlés technikai problémáival foglalkozott. Itt kezdte el tanulmányozni a hallás mechanizmusát, különös tekintettel arra, miként alakulnak a hanghullámok idegi impulzusokká a belső fülben.
 
Békésy György, a hallás tudományának Nobel-díjas úttörője
Békésy György, a hallás tudományának Nobel-díjas úttörője

Legnagyobb tudományos eredményét a csigában (cochlea) lezajló mechanikai hullámmozgás felfedezésével érte el. Speciális technikák – például mikroszkopikus vizsgálatok és mesterségesen preparált csigák tanulmányozása – segítségével kimutatta, hogy a hanghullámok különböző frekvenciái más-más helyen hozzák létre a legnagyobb rezgést a csigában.

Ez a helyelv (place theory) megerősítését és finomítását jelentette, ami ma is alapvető a halláskutatásban.

Nobel-díj

Békésy György 1961-ben megkapta az orvostudományi Nobel-díjat „a belső fül csigájában a hanginger mechanikus átvitelével kapcsolatos felfedezéseiért”. Ez volt az első alkalom, hogy magyar kutatót ismertek el a rangos kitüntetéssel az orvostudomány területén.

Élete későbbi szakasza

A második világháború után Békésy elhagyta Magyarországot. Többek között Svédországban, majd az Egyesült Államokban dolgozott.
Előbb a Harvard Egyetemen, majd a Hawaii Egyetemen folytatta kutatásait, egészen haláláig.

Rendkívüli kísérletező készsége és multidiszciplináris szemlélete – amely a fizikát, biológiát és pszichológiát ötvözte – kiemelkedővé tette őt a kortársai között.

Békésy öröksége

Békésy György munkásságára alapkőként tekinthetünk a modern audiológiában és neurobiológiában. Nemcsak a halláskutatás terén ért el maradandót, hozzájárult a különféle hallásjavító technológiák – például a hallókészülékek – fejlődéséhez is.

Nevét ma is számos intézmény és díj őrzi szerte a világon.

B.A.